Skontaktuj się z nami!

Biuro obsługi klienta

Obsługa klienta od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00

biuro@novihome.pl

Skopiuj adres email

Odpowiemy na Twoje zapytanie jak najszybciej to będzie możliwe. Na wiadomości pozostawione w soboty, niedziele, święta odpowiemy w godzinach pracy.

Sauny ogrodowe – beczka, kwadratowa. Co warto wiedzieć?

Sauna ogrodowa ma długą historię. Przez tysiące lat ewoluowała. Obecnie cieszą się dużą popularnością. Dzieje się tak ze względu na liczne korzyści zdrowotne. Zaliczają się do nich m.in. oczyszczanie organizmu, poprawa pracy serca i utrata wagi. Świetnym uzupełnieniem sauny jest balia ogrodowa opalana drewnem lub z piecem elektrycznym. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej grupy produktów?

Sauna ogrodowa – podstawowe informacje, które warto znać

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem sauny zewnętrznej, na pewno masz kilka pytań dotyczących tego produktu. Jak właściwie powstały sauny? Z czego są zrobione i jakie konkretne odmiany sprawdzają się w poszczególnych miejscach?

Sauny to przede wszystkim komory przeznaczone do relaksu, detoksykacji i oczyszczania. Te procesy zachodzą poprzez utrzymanie we wnętrzu sauny ogrodowej na mokro lub sucho odpowiedniej temperatury. Warto też podkreślić, że sauny zewnętrzne działają w większości tak samo jak sauny wewnętrzne.

Sauna ogrodowa – jaka temperatura panuje w środku?

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów saun. Również temperatury, które są w nich generowane, różnią się w zależności od siebie. Warto słuchać ekspertów, jeśli chodzi o odpowiednie temperatury, które są zalecane w konkretnych typach saun. Dzięki temu, decydując się na zbudowanie konkretnej wersji, będzie wiadomo, jaka ma być temperatura w środku.

Przedstawiamy optymalne temperatury i poziomy wilgotności według Polskiego Towarzystwa Saunowego:

  • Sauna sucha: temp. powietrza: 60-110°C / wilgotność: 5-15%;
  • Sauna mokra: temp. powietrza: 50-65°C / wilgotność: 20-40%;
  • Sauna parowa: temp. powietrza: 45-55°C / wilgotność: 40-100%;
  • Sauna na podczerwień: temp. powietrza: 50-60°C / wilgotność: 20-25%.

Sauna ogrodowa a standardowa – na czym polega różnica?

Para wodna może być wytwarzana zarówno w konwencjonalnych saunach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Dzieje się to przy użyciu różnych źródeł ciepła: kamieni do sauny i wody. Dostępne są również zewnętrzne sauny na podczerwień. Mają wbudowane specjalne transmitery fal podczerwieni – ciepła ogrzewającego nie powietrze, a bezpośrednio ciała.

Co warto wiedzieć o sposobie produkcji saun w ogrodzie? Sauny zewnętrzne są zbudowane z unikalnych materiałów. Surowce idealnie się sprawdzają podczas bezpośredniego wystawienia na oddziaływanie czynników pogodowych.

Można wyróżnić kilka konkretnych rzeczy, które odróżniają sauny zewnętrzne:

  • Wewnętrzne mają kształt skrzynki lub sześcianu. Sauny zewnętrzne są dostępne w szerszej gamie wzorów. Popularną odmianą jest sauna beczka o obłym, atrakcyjnym dla oka kształcie.
  • Łatwiej jest odpowietrzać saunę zewnętrzną niż wewnętrzną.
  • Sauny przeznaczone do użytku wewnętrznego są zazwyczaj dużo mniejsze niż te przeznaczone do użytku zewnętrznego.

Jakie są zalety sauny ogrodowej?

Sauny ogrodowe zamontowane na zewnątrz budynku mogą dawać takie prozdrowotne benefity jak zabiegi w SPA wysokiej jakości. Przebywając w saunie, można skorzystać z tego, że dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi.

Regularne wizyty w saunie ogrodowej przekładają się też na wzmocnienie systemu immunologicznego. Sprawdza się to podczas sezonu  przejściowego: jesienno-zimowego lub letnio-jesiennego. To wtedy zauważa się zwiększoną podatność na choroby. Sauna ogrodowa może być sposobem na zwiększenie odporności i uniknięcia przeziębienia i grypy.

Oprócz tego, stosując kurację w saunie ogrodowej, można konsekwentnie usuwać szkodliwe toksyny z organizmu. Przebywanie w pomieszczeniu może też okazać się pomocą przy utracie wagi czy zarządzaniu nią. Do zalet sauny ogrodowej trzeba też zaliczyć lepszy wygląd skóry. W saunie jest ona oczyszczona z toksyn.

Pozytywny wpływ na zdrowie mentalne

To wszystko uzupełnia także poprawa stanu mentalnego. Regularne uczęszczanie do bali ma swoje zalety. Wpływa się na zmniejszenie stresu. Sauna jest też dobrym miejscem do praktykowania medytacji.

Sauna ogrodowa a wygląd ogrodu

Wspominając o zaletach, jakie zapewnia sauna ogrodowa, nie można też zapomnieć o wyglądzie ogrodu. Istnieje wiele powodów, dla których klienci chcą swojej sauny od dobrego producenta na podwórku.

Budowa sauny na zewnątrz domu pozwoli zaoszczędzić cenną przestrzeń w pomieszczeniach i wyklucza też projektowanie i wdrażanie nowej instalacji elektrycznej czy dostosowywania wnętrza nieruchomości pod montaż sauny. Przez wiele osób sauna ogrodowa jest również uważana za dobry sposób na podniesienie wartości nieruchomości.

Sauna ogrodowa na swojej posesji stwarza też inne możliwości. Jest to chociażby połączenie jej funkcji z zimnym natryskiem czy basenem lub balią do schładzania się, w której znajduje się chłodna woda. Szybkie kąpiele w wodzie o niższej temperaturze zaraz po sesji w saunie ogrodowej to nieodłączna część korzystania z sauny.

Sauny z materiału o jakiej grubości i odmianie są zrobione?

Na rynku istnieje wiele alternatywnych rozwiązań dla domowych lub rekreacyjnych spa, ale sauny wyróżniają się na tym tle z kilku powodów. Sauny różnych odmian wykorzystują ciepło i parę wodną do promowania relaksu i zwiększonych korzyści dla zdrowia. Powszechnymi przykładami są sauny elektryczne i opalane drewnem. Korzystanie z tych źródeł energii wiąże się z pewnymi wymaganiami odnośnie stosowanego materiału.

W przypadku sauny ściana powinna mieć ogólną grubość o wymiarach ok. 70 mm. Składa się na nią część wewnętrzna – 40 mm, a także zewnętrzna od 12 mm do 18 mm. W przypadku pokrycia dachu producenci używają gont bitumiczny, który cechuje się trwałością, ale także estetycznym wyglądem.

Materiał wykonania a element konstrukcyjny sauny ogrodowej

W przypadku budowy ścian kabin stosuje się drewno pozyskiwane z takich drzew jak: świerk skandynawski, skandynawska sosna bezsęczna, jodła lub cedr kanadyjski.

Z kolei jeśli chodzi o elementy pozakonstrukcyjne, to używa się drzewa liściastego, na przykład osiki palonej czy abachi, które uprzednio są poddane procesowi obróbki termicznej. Z tego materiału wykonuje się m.in. oparcia, zagłówki i siedziska.

W przypadku konstrukcji podstawy sauny używa się oleiste gatunki drewna. Jednym z nich jest roślina o nazwie iroko. Czasami podstawa jest zrobiona po prostu z aluminium.

Produkty z kategorii. Co wchodzi w skład wyposażenia sauny?

Sauna beczka jest wyposażona w elementy znane każdemu, kto miał kiedykolwiek okazję przebywać w takim pomieszczeniu. Są to drzwi zewnętrzne wykonane z przyciemnionego szkła żaroodpornego, które są zamykane na klucz. Saunę może też wyposażyć w przyciemnione okna, na przykład rozpościerające się na całą lub do połowy ściany.
W saunie nie może też zabraknąć instalacji elektrycznej, która umożliwia pracę oraz bezproblemowe działanie oświetlenia. Do tego dochodzą też solidne, ale i wygodne ze względu na odpowiednio dobrane materiały drewniane ławki w środku, 3 obejmy czy kratki wentylacyjne przy drzwiach i w podłodze.
Wspomnieliśmy wcześniej o różnych odmianach sauny ogrodowej. Znaczenie ma tutaj nie tylko kształt czy miejsce, w którym jest zamontowana, ale także rodzaj źródła energii, dzięki któremu utrzymuje się odpowiednia temperatura. Do popularnych rozwiązań w przypadku sauny ogrodowej opalanej drewnem zalicza się piec Harvia

W saunach ogrodowych elektrycznych stosuje się również systemy marki Harvia lub promienniki podczerwieni, na przykład Infra Solart. Co ciekawe, niektórzy producenci decydują się też na dodatkowe wyposażenie przydomowego SPA w nagłośnienie.

Najczęściej zadawane pytania

Masz pytania dotyczące naszych produktów? Na stronie pytania i odpowiedzi znajdziesz pełną listę najczęściej zadawanych pytań, którą na bieżąco aktualizujemy. Oferujemy wyczerpujące odpowiedzi, abyś mógł lepiej zrozumieć nasze balie ogrodowe. Bez względu na to, czy interesuje Cię montaż, parametry techniczne czy dostępność, nasze FAQ dostarcza klarownych informacji, abyś mógł podejmować świadome decyzje.
Ile kosztuje balia ogrodowa?

Ceny bali gotowych zaczynają się od 8 500zł.

Biuro obsługi klienta jest dostępne od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00.

Tak wystawiamy fakturę VAT 23% vat.